Ochrona zabytków przed biodeterioracją
Działania zespołu biologów w Centrum Badań i Konserwacji skupiają się wokół biodeterioracji obiektów dziedzictwa kulturowego i mają na celu wsparcie ich konserwacji.
Biodeterioracji, czyli zniszczeniom wywołanym szkodliwą działalnością organizmów żywych, ulegają zabytki zarówno na podłożach organicznych – papierze, płótnie, skórze, pergaminie czy drewnie, jak i nieorganiczne – z kamienia, cegły czy szkła.
Oferta usługowa naszego zespołu skierowana jest do instytucji, przedsiębiorstw lub osób prywatnych przechowujących obiekty dziedzictwa kulturowego. Zapraszamy do współpracy w szczególności biblioteki, archiwa, muzea, parafie, firmy konserwatorskie, biura architektoniczne i prywatnych kolekcjonerów, jeśli wykryją w zbiorach problem spowodowany przez czynniki biologiczne. Analizujemy warunki przechowywania obiektów w pomieszczeniach pod kątem przyczyn powstawania biodeterioracji, czyli wskazujemy źródła i zakres zawilgocenia pomieszczeń oraz badamy jakość mikrobiologiczną powietrza. Jakość mikrobiologiczna powietrza, czyli ilość i rodzaje mikroorganizmów w powietrzu, jest jednym z ważnych parametrów oceny warunków przechowywania zabytków. Zajmujemy się identyfikacją organizmów, głównie mikroorganizmów i owadów, powodujących biodeteriorację zabytków, badamy zakres zniszczeń i mechanizmy ich powstawania. Proponujemy środki i metody ochrony dziedzictwa kulturowego przed biodeterioracją, w tym oceniamy konieczność dezynfekcji obiektów, wskazujemy biocydy i metody przeprowadzenia dezynfekcji lub proponujemy inne metody ograniczenia zagrożeń ze strony mikroorganizmów i owadów.
Pracownia działa w ramach Laboratorium Badań i Konserwacji Papieru i Skóry
kontakt:
- e-mail: karber@umk.pl; zkpis@umk.pl
- tel: 56 611 38 70; 56 611 38 29 (30)